Korkein hallinto-oikeus
Kuvia kohteesta
Historia
Korkeimman hallinto-oikeuden rakennus Helsingin Kaartinkaupungissa muodostuu kahdesta eri-ikäisestä osasta. Kasarmitorin laidalla olevan uusrenessanssipalatsin rakennutti Helsingin Säästöpankki. Sen suunnitteli arkkitehti Waldemar Aspelin, ja se valmistui vuonna 1902. Pankin toimitilat sijaitsivat rakennuksen toisessa kerroksessa. Ensimmäisessä kerroksessa oli liiketiloja, kolmas kerros oli vuokrattu Svenska Klubbenille, ja neljännessä kerroksessa asui pankin kamreeri Serenius.
Valtio osti talon vuonna 1933 Yleisradiota varten. Arkkitehti Eino Schroderus suunnitteli funkistyyliin toteutetut laajat muutostyöt. Porrasjärjestelyjä muutettiin ja pihan puolelle rakennettiin uusi välikerros. Studiotilojen suunnitteluun ja niiden akustiikkaan kiinnitettiin erityistä huomiota.
Toiminnan kasvaessa tilat alkoivat käydä ahtaiksi jo 1930-luvun lopulla, ja Yleisradio joutui levittäytymään naapurirakennuksiin. Sodan jälkeen ongelmaan alettiin etsiä pysyvämpää ratkaisua. Päätettiin rakentaa uusi toimistorakennus viereiselle tontille Unioninkadun puolelle. Sen suunnittelivat arkkitehdit Jussi Paatela, hänen poikansa Veli Paatela sekä Reino Olavi Koivula. Rakennus valmistui parahiksi ennen Helsingin Olympialaisia kesällä 1952.
Yleisradion siirryttyä Pasilaan 1970–80-lukujen taitteessa rakennuksen käyttäjäksi tuli Korkein hallinto-oikeus. Talossa tehtiin jälleen kattava peruskorjaus vuosina 1982–84, jossa Fabianinkadun puoli muutettiin paremmin toimistokäyttöön soveltuvaksi. Suunnittelijoina olivat arkkitehtitoimisto Timo Jokinen & Jussi Tanska Ky ja sisustusarkkitehtuuritoimisto Antti Paatero Oy. Unioninkadun puolen 7. kerroksen henkilöstöravintola paloi vuonna 2010, minkä jälkeen tila korjattiin kirjastoksi.
Fabianinkatu 15 ja Unioninkatu 16 on alun perin rakennettu erillisiksi rakennuksiksi kahdelle erilliselle tontille. Tontit yhdistettiin vuonna 1982 ja osien välille rakennettiin yhdyskäytävä. Eri-ikäiset osat ovat luonteeltaan erilaiset, vaikka ne muodostavatkin yhden toiminnallisen kokonaisuuden.
Kasarmitorin etelälaidalla kahden jugendtalon välissä sijaitsevan uusrenessanssityylisen rakennuksen julkisivu on sommittelultaan symmetrinen, ja sen päämateriaali on harmaanvalkearaidallinen Ruskealan marmori. Ikkunat ovat joka kerroksessa erilaiset. Niissä on jugendarkkitehtuurille tyypilliset pieniruutuiset yläikkunat, jotka poistettiin Ylen aikana, mutta palautettiin 1980-luvun korjauksessa.
Myös Unioninkadun puoleisessa julkisivussa on käytetty marmoria, murskeena pinnan terastirappauksessa. Toimistorakennuksen julkisivusommitelma on verkkomainen, josta kaksi alinta erottuvat katutason suuren lasipinnan, syvennykseen sijoitetun sisäänkäynnin ja toisen kerroksen ikkunoiden alapuolisen kasetoinnin ansiosta.
Sisätilojen ilme on peräisin 1980-luvun peruskorjauksesta, jossa pyrittiin palauttamaan Fabianinkadun puolen vuosien varrella muutoksen kohteina olleet tilat hahmoltaan lähemmäs alkuperäistä. Materiaalivalinnat, väritys ja kiintokalusteiden muotoilu edustavat kuitenkin oman aikansa tyyli-ihanteita. Yksittäiset elementit, kuten joissakin arvokkaimmissa huoneissa säilyneet alkuperäiset kasettikatot tai porrashuoneiden marmoribetonilattia, kertovat sisustuksen aiemmista vaiheista. Unioninkadun puoleinen nuorempi osa edustaa melko tavanomaista toimistoarkkitehtuuria, ja sen tilojen luonne on säilynyt hyvin.
Rakennuksen 1902 valmistunut osa on kokenut suuria muutoksia aina käyttäjän vaihtuessa. Yleisradiota varten 1930-luvulla tehdyssä korjauksessa radikaalein muutos oli vanhaan pankkisaliin vieneen pääportaikon purkaminen. Pihan puolella toisen kerroksen lattiaa laskettiin, jotta sen yläpuolelle voitiin rakentaa uusi kerros. 1980-luvulla kerrokset palautettiin suurelta osin alkuperäiseen korkoon ja porras rakennettiin uudelleen vanhalle paikalleen. Sitä ei kuitenkaan rekonstruoitu alkuperäisen mallin mukaan, vaan uusi porras toteutettiin 1980-luvun tyyliin. Yleisradion aikaisia tilamuutoksia poistettiin, rakennukseen suunniteltiin KHO:n tarvitsemia istuntosaleja ja työhuoneita ja kaikki tekniset järjestelmät uusittiin.
Unioninkadun puolen tilajäsentelyä on muutettu jonkin verran vuosien varrella kevyitä väliseiniä purkamalla ja lisäämällä. Muutokset eivät kuitenkaan ole vaikuttaneet olennaisesti tilojen ilmeeseen. Suurimmat muutokset on tehty 1. ja 7. kerroksessa. Katutasossa oli alun perin liiketiloja, mutta ne otettiin pian Ylen käyttöön, ja erilliset sisäänkäynnit suljettiin 1980-luvulla. Ylimmässä kerroksessa sattuneen tulipalon jälkeen entiseen henkilöstöruokalaan sijoitettiin KHO:n kirjasto. Remontin suunnitteli ISS Suunnittelupalvelut Oy:n arkkitehti Vesa Tiilikka ja se valmistui vuonna 2011.